Wypłata wynagrodzeń z opóźnieniem

Aż 171 milionów złotych, taką kwotę wynagrodzenia wypłacanego z opóźnieniem w zeszłym roku zanotowała Państwa Inspekcja Pracy. Niestety wielu zatrudnionych, którzy nie otrzymują swoich pieniędzy na czas czuje się w związku z tym bezradnych. Praktycznie duża część Polaków nie ma wytłumaczeń dla tego, że pracodawcy nie płacą wynagrodzeń na czas. Badanie przeprowadzone przez TNS Polska pokazało, że prawie 75% nie widzi żadnych racjonalnych powodów, dla których pracodawca mógłby opóźniać wypłatę wynagrodzenia. Ilość przepracowanych lat a wysokość wynagrodzenia

Jeśli chodzi o sytuacje opóźnionego wynagrodzenia to niektórzy z nas są w stanie to zrozumieć, jeśli firma ma problemy finansowe. Zablokowanie płatności dlatego, że firmie nie płacą jej kontrahenci to kolejny powód, który został wskazany w badaniu przez naszych rodaków. Jednak z twierdzeniem, że pieniądze zostały przeznaczone na ratowanie firmy i dlatego nie było wynagrodzeń pogodziłoby się już tylko niecałe dziesięć procent badanych Polaków. Inne kwestie takie jak spowolnienie gospodarcze czy problem z gotówką nie byłyby w stanie uspokoić większości Polaków. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy pokazały, że jest problem z wypłatą ponad 171 milionów złotych. Eksperci mówią o tym, że osoby, które nie mogą uzyskać swoje wynagrodzenia są w bardzo trudnej sytuacji ponieważ często nie znają swoich praw i w ogóle nie wiedzą jak walczyć o swoje pieniądze. Jednak trzeba pamiętać, że pracownicy mają swoje prawa i obowiązki i takie same ma pracodawca a jednym z nich będzie wypłata wynagrodzenia, dlatego trzeba to wziąć pod uwagę i walczyć o pieniądze. Jeśli pracodawca nam nie płaci możemy między innymi wezwać go pisemnie do uregulowania zapłaty wynagrodzenia. W sytuacji, gdy nie będzie się wywiązywał z płatności we wskazanym terminie trzeba jak najszybciej rozpocząć sprawę w sądzie pracy. Tutaj czas jest ważny ponieważ im szybciej będziemy mieli wyrok tym szybciej możemy rozpocząć walkę o należne nam pieniądze. Również niewiele osób wie, że opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia umożliwia nam walkę o odsetki ustawowe, które wynoszą obecnie około 8 %. Państwowa Inspekcja Pracy w 2014 r. odnotowała opóźnienia w wypłacie pensji pracownikom na łączną kwotę ponad 171 mln zł. Jak wskazują eksperci, sytuacja zatrudnionych, którzy nie otrzymują wypłaty, jest o tyle trudna, że często czują się bezradni wobec sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nie znając przysługujących im praw, pozostają też bierni w swoich działaniach. Złożenie powództwa przeciwko pracodawcy nie będzie oczywiście związane ze złożeniem wypowiedzenia umowy o pracę czy jej rozwiązaniu. Jeśli posiada się pozytywny dla siebie wyrok można oczekując na swoje pieniądze złożyć prośbę o wpis pracodawcy do Krajowego Rejestru Dłużników.

Będzie to doskonałe rozwiązanie, by nieco przycisnąć taką ociągającą się firmę. Znalezienie się w KRD jest bardzo niekorzystne ponieważ będzie zniechęcać potencjalnych kontrahentów do utrzymywania kontaktów z taką firmą. Również inne osoby nie będą chciały rozpocząć pracy w takiej firmie ponieważ od samego początku będą wiedzieli, że z tym przedsiębiorstwem coś jest nie tak i nie można oczekiwać terminowego płacenia należności.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 789

E-mail: kontakt@obywateliprawo.pl

ul. Piłsudskiego 67, Wrocław

Jesteśmy miłośnikami księgowości i biznesu. Z każdym dniem pogłębiamy swoją wiedzę i rozwijamy się poprzez poznawanie kolejnych zagadnień z tych dziedzin. Zapraszamy do kontaktu!